Skip to main content
Szanuj życie, siebie nie odbudujesz, baner

Lista kontrolna z komentarzem

Lista kontrolna zawiera listę pytań, które ułatwią ocenę stanu bezpieczeństwa, identyfikację zagrożeń.

Budowy pod specjalnym nadzorem

W 2022 roku ponad 1000 placów budów zostało objętych działaniami kontrolnymi inspektorów pracy.

Bezpłatne wydawnictwa

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała dla pracodawców i pracowników bezpłatne wydawnictwa.

infografiki-final-1.jpg
pip-infografika-8.jpg
infografiki-final-2.jpg
infografiki-final-3.jpg
pip-infografika-1.jpg
pip-infografika-2.jpg
pip-infografika-3.jpg
pip-infografika-4.jpg
pip-infografika-5.jpg
pip-infografika-7.jpg
pip-infografika-6.jpg
previous arrow
next arrow

Multimedia

Duży plac budowy, budowa domu jednorodzinnego czy też prace remontowo-budowlane w mieszkaniu – te miejsca łączą zagrożenia, które wraz z lekceważeniem zasad bezpieczeństwa, niestosowaniem środków ochrony oraz brakiem rozwagi mogą doprowadzić do wypadku przy pracy. Jak ograniczyć ryzyko? Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Mario Budowlańca w związku z kampanią Państwowej Inspekcji Pracy „Budowa. STOP wypadkom!”. Mario pokaże m.in. jak dobrać właściwe środki ochrony indywidualnej oraz na co zwrócić uwagę podczas pracy z elektronarzędziami. Pamiętaj „Szanuj życie! Siebie nie odbudujesz”.

Informacje o kampanii

Dlaczego budownictwo? Budownictwo od lat jest branżą, w której dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy. Jednocześnie częściej niż w pozostałych działach gospodarki są to wypadki o najpoważniejszych skutkach. Kontrole prac budowlanych potwierdzają wysoki poziom nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa ich wykonywania i wymuszają zaplanowanie oraz przeprowadzenie zintensyfikowanej kampanii na rzecz ograniczenia zagrożeń wypadkowych.

zdjęcie : kask, rękawiczki, narzędzia, miarka
3 osoby w kaskach jedna pokazuje ręką w dal, ktoś trzyma w ręku notatnik na planie pierwszym

Szkolenia dla pracodawców

Państwowa Inspekcja Pracy organizuje szkolenia i spotkania o tematyce związanej z bezpieczeństwem pracy w budownictwie dla pracodawców, prowadzących firmy budowlane, a także przedstawicieli służby bhp.

Nieprawidłowości i wypadki

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, budownictwo od wielu lat należy do branż o wysokich wskaźnikach wypadkowych. W latach 2016-2020 w budownictwie w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 24,7 tys. osób, 240 osób straciło życie, a 354 odniosło ciężkie obrażenia. Dane z tego okresu wskazują, że średnio co 7 dni na budowie ginie człowiek, a każdego dnia na polskich budowach odnotowywanych jest 13 wypadków przy pracy. Według analiz Państwowej Inspekcji Pracy, w 2020 r. blisko 26,9% ogółu poszkodowanych, stanowiły osoby pracujące w budownictwie, a wśród poszkodowanych śmiertelnie osoby pracujące w sektorze budowlanym stanowiły aż 33,2%.

zdjęcie : kask, rękawiczki, narzędzia, miarka

Materiały kampanii

Zapraszamy do obejrzenia spotu i do pobrania materiałów multimedialnych, logotypów.

Państwowa Inspekcja Pracy dziękuje firmie Intravi Sp. z o.o., Sp. Komandytowa za pomoc w realizacji spotu telewizyjnego kampanii.

Wydarzenia

  • Konferencje i seminaria adresowane do branży budowlanej
  • Inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa pracy w budownictwie
  • Współpraca z partnerami kampanii
zdjęcie : kask, rękawiczki i diagram

Partnerzy kampanii

Podmioty wspierające